Šodien runāšu par visu ko, dažas saistītas, dažas pilnīgi nesaistītas tēmas. Gan jau jums patiks. Man patīk. :)
Bet vispirms ieteikšu vienu gabalu, kurš mani fascinē arvien vairāk katru reizi kā vien to klausos.
Tagad pie sakrājušām pārdomām.
10. - 15. aprīlis šogad bija tāds nedaudz īpašāks kā citus gadus. Precīzāk, sevišķs tas bija 100 gadus atpakaļ, bet simtgadi jau vienmēr mēdz tā īpaši atzīmēt. (Gan jau daži nojauš, kas sekos tālāk.) Aha, tas ir viņš - nenogremdējamais Titāniks... Ko lai saka? Man liek aizdomāties tas nesen pavīdējušais teiciens. "Viss ir atkarīgs no veiksmes. Uz Titānika bija tik daudz bagātu un veselu cilvēku, bet veiksmīgi bija tikai daži." Šajā situācijā tā tik tiešām bija. Ziniet, mani pārsteidz, ka šur tur ievēroju - cilvēki pat nezina, ka Titāniks nav tikai kārtējā Holivudas filma, bet gan īsts, reāls stāsts. Patiess stāsts.
Titāniks neilgi pēc atiešanas no ostas Dienvidhemptonā. 10.04.1912. |
Vēl dažas līdzīgi dziļas domas mani pārņēma svētdien, no Daugavas krasta lūkojoties uz Nāves salu. Kāpēc Nāves sala, tādēļ, ka tur 1. pasaules karā gāja bojā daudzi jo daudzi latviešu strēlnieki, lai es te šodien varētu sēdēt savā klusajā, mierīgajā istabiņā, brīvā valstī, un lai tu varētu lasīt, ko es savā istabiņā esmu sarakstījusi. Kara laikā tā bija pussala, kur latvieši bija izveidojuši stingru nocietinājumu, pēc Daugavas applūdināšanas HES izveidošanai tā ir kļuvusi par salu. Skatījos un iztēlojos, kā toreiz latviešu vīri un puikas tur cīnījās, ierakušies zemē, netīri un izsalkuši, dusmīgi un apņēmības pilni padzīt vāciešus. Nesanāca... Kā stāsta visu zinošā Vikipēdija, tur miruši 167 latviešu karavīri. Tagad tā ir tikai parasta, tukša sala ar niedru aizaugušiem krastiem un lielu, cēlu pieminekli. Var jau būt es esmu pārāk emocionāla un sentimentāla, varbūt man patīk dramatizēt, bet es uzskatu, ka tas man kā latvietei dara godu būt tādā vietā un zināt, kas tur ir noticis. Un piedomāt par to, nevis tikai vienaldzīgi paiet garām.
Žēl, ka netikām tuvāk apskatīt, jo kā jau vietējais makšķernieks mums paskaidroja - tā taču ir sala. Par ko mēs, protams, vēlāk pasmējāmies. Vecais vīriņš gan jau nodomāja, ka atbraukuši kaut kādi dīvaini pilsētnieki. Ha, es un pilsētniece :D Bet uz pašu salu nākošreiz - ar laivu.
Nē, nu ļoti man pavasarīgs raksts sanācis, vai ne? Īsti "pavasarsmaržās" - par nāvi, mirušajiem un dziļām pārdomām. Neatbilstošs nosaukums. :) Tomēr paskatieties pa logu un tur jau viņš ir - pavasaris. Ejiet ārā, pasmaržojiet! Te lielpilsētā ne, bet Sabilē... mm, tagad gan būtu forši. Pavasari tiešām var sasmaržot. Tas laikam ir viens no iemesliem, ko pamazām sāku apjaust, kāpēc es noteikti negribētu visu mūžu dzīvot urbanizētā vidē. Man vajag putnus un siltu, smaržīgu vējiņu, sniegpulkstenīšu asnus un pumpurus bērzos, un to birzīti pie mājām, kur klusumā un mierā pastaigāties, pasēdēt zālītē pie upītes padomāt un vienkārši baudīt... Ahh, tagad to visu tik ļoti sakārojās!! Cik gan maz mēs novērtējam visu to labo, kas mums ir!
Tā kā - aidā, ārā ķert pavasari un obligāti visiem sestdien uz talku! Es tagad došos gatavoties rītdienas atbildīgajam pienākumam iepazīstināt vidusskolnieku ar studijām LU, bet pirms tam jāaizskrien paklausīties, ko labu stāstīs Pasaules Dabas Fonds par ekoloģiskās pēdas nospiedumu.
Atā!
forši, ja ir cilvēki, kuri liek aizdomāties par notikumiem, kuriem ikdienā nepievēršam uzmanību.
AtbildētDzēstjau atkal mīļš paldies par atgādinājumu, ka es tomēr atstāju zināmu nospiedumu un "mantojumu" ;)
Dzēstun laikam jau tāpēc es te kaut ko pa retam rakstu - lai liktu aizdomāties. Viela domām, pārdomām un zem/apziņas prātojumiem :)