svētdiena, 2014. gada 21. septembris

Ziedēšanas svētki un rosīšanās

Labvakar, svētdienas vakarā!
Ceru, ka paspējāt pavadīt šīs 2 dienas vēl pēdējās atmiņās par vasaru, jo sinoptiskie apstākļi liecina par pavisam drīzu rudens ierašanos. Man diemžēl neizdevās vēl ieelpot vasaras gaisu, jo Mr. pēkšņā saaukstēšanās apturēja visus plānus, taču nav ko bēdāt - mums taču pieder viss pasaules laiks! Tā vietā es izmantoju mājās sēdēšanu lietderīgi un piebeidzu savu nu jau otro lielo rokdarbu - tamborēto džemperi. Kā jau iepriekš minēju, izmantoju savu rosīšanās iedvesmu, kamēr tā vēl ir aktīva. Mazums, ja nu pāriet? 3 nedēļas un man ir vēl viens unikāls, pašas radīts apģērba gabals. Jau iepriekš atvainojos par fotogrāfiju slikto kvalitāti, taču ideju jūs sapratīsiet.

Tamborēts džemperis.
Džempera īstās krāsas tuvplānā.

Iedvesma mani joprojām nepamet, kā arī nekur neizdodas atrast tādus svārkus, kādus meklēju, tāpēc nākamais rokdarbs jau gaida rindā. Kur es smeļos idejas un galvenais tehniskos rakstus? Pirmajam rokdarbam - jakai - tas bija žurnāls, taču tagad, meklējot ideju džemperim, atradu mājaslapu krievu valodā www.vse-sama.ru, kur pieejami raksti un to paskaidrojumi gan adījumiem, gan tamborējumiem. Ja ir interese, noteikti ir vērts ielūkoties.
Tomēr rosīties esmu sākusi ne tikai ar rokdarbiem, bet arī mājās gatavotiem liķieriem. Alkohols pēdējos gados vispār man ir kļuvis arvien svešāks un svešāks, taču pat tad, kad kaut ko tiešām sagribējās iedzert baudīšanai, vienmēr sapratu, ka patiesībā nemaz neorientējos alkoholu klāstā un nezinu, kas tad būtu labs. Vienīgi Iļģuciema medalus, tā gan ir pārbaudīta un ļoti, ļoti garšīga vērtība. Pēc tam, kad, nogaršojot kārtējo mājas liķieri, sapratu, ka šis nu būtu alkohols, ko es, kad sagribās, varētu iedzert, radās arī doma, ka vajag mēgināt uztaisīt pašai. Sameklēju recepti, kas mani uzrunāja visvairāk (izrādās recepšu ir ļoti daudz) un pagājušajā nedēļā pienāca diena, kad brūvējums jau bija tiktāl gatavs, ka varēju pildīt pudelēs. Tā nu esmu tikusi pie 2 litriem ķiršu liķiera, kurš pēc pirmajām degustācijām likās īsta izdošanās. Tomēr īstajai garšai liķierim vēl ir jāpastāv. Oficiālā degustācija sekos, pēc kuras arī sniegšu galējās atsauksmes.
Un nu par manu jau 5 gadus ilgstošo kaislību - orhidejām. Pirmo saņēmu savā 17. dzimšanas dienā un piecu gadu laikā tās man iekrājušās veselas 11, no kurām 2 gan aug dzimtajās mājās Sabilē un nodotas mammas aprūpē, pārējās 9 - pašas pirktas, dāvinātas vai uzticētas atdzīvināšanai - ik dienu priecē mani tepat, galvaspilsētā. Orhidejas ir visdažādākās, taču vispopulārākās, veikalos pieejamākās un vieglāk audzējamās ir falenopši. Ilgu laiku aprobežojos tikai ar tiem, tomēr pēdējā gada laikā esmu tikusi arī pie oncīdijas, dendrobijas un zigopetāla. Sīkāk neizplūdīšu orhideju iedalījumā, tikai vēlējos pastāstīt tiem, kuri šos cēlos augus nav ieguvuši savā īpašumā, ka, piemēram, falenopši ir ļoti viegli kopjami un arī zied gandrīz visu cauru gadu. Svarīgākais (manā gadījumā), ka nepastāv tāds jēdziens kā "nokaltis falenopsis", bet tikai "pārliets, sapuvis falenopsis", kas nozīmē, ka falenopsi ir jālaista jeb, precīzāk, jāmērc samērā reti - reizi nedēļā, un tam arī nekas nenotiks, ja kādu nedēļu aizmirsīsiet to izdarīt. Taču zied tie tik skaistiem, filigrāniem ziediem, un kad ziediņš atvēries, tas nenovīst vairākas nedēļas. Liels pluss ir arī tas, ka atsevišķas orhideju sugas uz saviem kātiem mēdz veidot ne tikai ziedus, bet arī jaunus augus - orhideju bērniņus, kurus vēlāk iespējams atdalīt un tādējādi iegūt vēl vienu augu. Informāciju jaunajiem orhidejmīļiem par to kopšanu var atrast šeit: http://www.estere-orhidejas.id.lv/TABULA.html Arī es to sākotnēji izmantoju pirms man bija radušies savi kopšanas paņēmieni un ieskatos vēl tagad, lai priecātos par mājaslapas autoru skaistajiem augiem. Priecāties par visdažādākajām orhidejām dzīvajā ir iespējams Ziedoņdārzā, kur darbojas Orhideju dārzs. Tur par ļoti demokrātisku cenu iespējams ziedus ne tikai apskatīt, bet arī iegādāties, pasūtīt un saņemt instrukciju, kā augus vislabāk kopt, jo katram orhidejmīlim vissvarīgākais ir ne tikai iegādāties ziedošu augu, bet gan nodrošināt augam tādus apstākļus, lai sagaidītu ziedēšanu savās mājās. Taču iesācējiem vai ja interesē tikai falenopši lētāk droši vien būs iegādāties augu, piemēram, DEPO, tur mēdz būt liels pievedums un pamatīgas atlaides, taču jāuzmanās no slimiem augiem, ko iesācējam varbūt būs grūti pamanīt. Galvenais - veselas lapas, ziedi un cietas, stingras, zaļas saknes, nekas nedrīkst būt sapuvis. Šobrīd ļoti aktīvi aug visas manas orhidejas, no kurām 4 pašlaik arī zied. Tādēļ nobeigumā padalīšos ar fotogrāfijām no ziedēšanas svētkiem manās mājās. Turpinājums sekos.

Starp citu šī ir vienas manas Sabiles orhidejas bērniņš - no vienas orhidejas dabūju divas. :)


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru